„Z niechcianych dzieci kwitną kwiaty” – wywiad z Adamem Nowakiem, liderem zespołu Raz Dwa Trzy

Posted: 5 września 2012 in Wywiady
Tagi: , , , , , , , ,

Na tegorocznej edycji „Męskiego Grania” we wrocławskim Browarze Mieszczańskim udało nam się zamienić kilka słów z liderem i wokalistą zespołu Raz Dwa Trzy – Adamem Nowakiem, tuż po ich występie. O czym nam opowiedział – możecie przeczytać poniżej.

Koncertowe Zwierzę: Raz Dwa Trzy działa już ponad 20 lat, a wszystkie płyty są bardzo różnorodne. Skąd Pan czerpie inspiracje?

Adam Nowak: Przytoczyłbym tutaj nauczyciela kung-fu, to znaczy: inspiracja jest wszędzie. Wszystko, co jest związane z życiem , jest inspiracją do tego, żeby tworzyć sztukę. Co prawda nie wiem, czy my tworzymy sztukę – natomiast piszemy piosenki, a piosenki są częścią sztuki. W związku z tym mogę powiedzieć, że korzystając z całego życia, które przeżyłem, mogę czerpać do woli, ponieważ to życie jest najpiękniejszą inspiracją do robienia czegokolwiek.

Które z płyt Raz Dwa Trzy są Panu najbliższe?

Nie mam najbliższej płyty. Wydawałoby się, że ta, która jest najbardziej znana, powinna być najbliższa sercu, bo jest ulubiona przez słuchaczy. Najbardziej lubię te piosenki i takie płyty, które rodziły się w największym trudzie, bo im musiałem poświęcić najwięcej czasu. Przełożyłbym to na taki język pedagogiczny: jeżeli niechcianym dzieciom poświęca się dużo czasu, to z tych dzieci kwitną kwiaty.

Teraz pytanie o koncerty, ale zanim o Męskie Granie, najpierw chciałabym zapytać o występy na Woodstocku. Jak Pan je wspomina?

Wspominam dobrze i to jest jedyne doświadczenie w życiu nie tylko polskiego wykonawcy, ale europejskiego czy światowego – nie wiem, kto dzisiaj gra na świecie koncerty dla 300-400 tys. osób. Nie dlatego że jest to 300-400 tys. publiczności zespołu Raz Dwa Trzy, tylko ta możliwość występu przed tak wielką publicznością jest jedynym doświadczeniem na świecie, bo żaden artysta – nawet popowy – nie przyciąga takiej rzeszy publiczności. Więc jeżeli udało nam się w życiu zaznać takiej podwyżki losu, że mogliśmy kilkukrotnie zagrać dla 300-400 tys. ludzi, odbieram to jako zjawisko niezwykłe w całej twórczości, w całym czasie, w którym wykonywaliśmy piosenki.

A Męskie Granie? Jakie są wspomnienia z ubiegłorocznych występów, tegorocznego w Gdańsku i tego przed chwilą?

W ubiegłym roku graliśmy jeden koncert otwierający Męskie Granie i było to prześwietne doświadczenie – był to nasz ostatni koncert w sezonie przed wakacjami i postanowiliśmy się dobrze rozstać, więc zagraliśmy naprawdę dobrze. A tutaj mieliśmy inny rodzaj komplikacji, dlatego że graliśmy z dodatkowymi muzykami z zespołu Spitfire. To jest zawsze takie „uważanie na siebie” na scenie, ale lubię trudne wyzwania. To był nasz drugi koncert. Pierwszy graliśmy ze Spitfire’em w Gdańsku i to był treningowy występ, a dzisiaj już wszystko było zgrane. Naprawdę będę to dobrze wspominał.

Jakie ma Pan plany na przyszłość?

Staram się nie planować, ale muszę wykonać to, co ktoś ode mnie wymaga i mi proponuje. Jest kilka zamysłów, ale nie będę na razie o nich opowiadał, bo są w warstwie rodzenia się, więc nie mogę na razie nic zdradzić na ten temat.

Dziękuję za rozmowę.

rozmawiała: Natalia Kościńska

Reklamy
Komentarze
  1. jendró pisze:

    OWCA do eterowego podboju!!!!

  2. Terra pisze:

    Ładnie powiedziane – z niechcianych dzieci kwitną kwiaty, a kiedyś ze chcianych wyrastały dzieci kwiatów.

  3. Shiren pisze:

    „Wszystko, co jest związane z życiem , jest inspiracją do tego, żeby tworzyć sztukę. Co prawda nie wiem, czy my tworzymy sztukę – natomiast piszemy piosenki, a piosenki są częścią sztuki.” – Trochę śmieszny efekt – parafrazując: „co prawda nie wiem, czy tworzymy sztukę, ale to co tworzymy, jest sztuką”. A tytułem chwalenia: bardzo ciekawe i trafne pytania formułujesz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s