EVVIVA L’ARTE! czyli bez-Przerwy Tetmajer w najlepszej rockowej oprawie

Posted: 22 listopada 2012 in Wywiady
Tagi: , , ,

25 października w klubie Łykend miał miejsce koncert wrocławskiego zespołu Katedra. Młodzi muzycy pokazali na co stać debiutujące formacje niczym prawdziwi profesjonaliści. Z muzykami – klawiszowcem Michałem, perkusistą Pawłem, gitarzystą Fryderykiem i basistą Jimem – rozmawiała Elwira Iwanowska.

Zagraliście swój kolejny koncert, gracie razem od 3 lat. Jak wrażenia?

Zespół: Gra nam się bardzo dobrze, dzisiaj było świetne nagłośnienie (tutaj ukłony w stronę dźwiękowców z Łykendu), chociaż jako zespół rockowy musimy się mierzyć z dość dużym natężeniem decybeli i w miarę upływu koncertu coraz gorzej się słyszymy.
Paweł: Ja jako perkusista jestem już głuchy, dziękuję.

Jesteście bardzo ambitnym zespołem. Nie boicie się, że na fali wielu innych młodych i równie ambitnych formacji po prostu znikniecie?

Michał: To prawda, na wrocławskiej scenie rockowej jest wiele zespołów ambitnych, ale myślę że nasz styl jest na tyle rozpoznawalny i charakterystyczny, że ciężko byłoby znaleźć kapele, z którymi ewentualnie moglibyśmy konkurować. Na pewno potraktowalibyśmy to po przyjacielsku, licząc być może na współpracę.
Fryderyk: Wydaje mi się też, że jesteśmy w pewnym stopniu samotną wyspą. Tak, jest wiele zespołów ambitnych, ale są różne pojęcia ambitności. My gramy tak, inne zespoły realizują swoje zamierzenia artystyczne w inny sposób.

Wróćmy do początku:  jakie są wasze inspiracje?

Michał: Przede wszystkim lata 70 muzycznie połączyły mnie, Jima oraz Fryderyka, potem dołączył do nas również Paweł i okazało się, że bardzo dobrze rozumiemy się muzycznie jak i towarzysko.
Oprócz muzyki lat 60 i 70, inspiruje nas klasyka rocka, jazz rocka, początki polskiej sceny muzycznej, rockowej i bluesowej, trzeba dodać, że inspirujemy się też muzyką współczesną. Staramy się nie grać „retro rocka” a raczej rocka, który patrzy do przodu.
Fryderyk: Oprócz samej muzyki dużą wagę przykładamy do tekstów i naszą inspiracją jest poezja, wykorzystujemy m.in. wiersze Przerwy-Tetmajera, Gałczyńskiego, nagraliśmy tez piosenkę do tekstu Leonarda da Vinci.

Jak się poznaliście?

Jim: W liceum, dosyć standardowo. Zespół założyliśmy na cmentarzu, na Powązkach. Włócząc się podczas wycieczki klasowej, stwierdziliśmy, że zakładamy zespół progresywny, potem w zasadzie oznajmiliśmy Michałowi, że gra z nami, Paweł zagrał z nami pierwszy koncert, po czym nasze drogi się rozeszły, ale powtórnie skrzyżowały i myślę, że z bardzo dobrym i trwałym skutkiem.

Czy macie już na swoim koncie jakieś znaczące osiągnięcia tudzież wspomnienia ważnych dla zespołu chwil?

Jim: Z pewnością takim magicznym wspomnieniem jest jak to nazywamy „fonograficzny debiut” Katedry  na składance Minimax pl 6, wydanej przez Polskie Radio w lutym 2011r. Co ważniejsze cały projekt koordynował Piotr Kaczkowski, człowiek który w latach 60- tych, pierwszy w Polsce puszczał w eter Hendrixa, Stonesów czy później Zeppelinów.  Powiem szczere – usłyszeć w słuchawce telefonu głos Pana Piotra… A później nasz utwór „Kim jesteś?” w audycji „Minimax” na żywo – bezcenne!

Ponadto udział w tym projekcie zmobilizował nas do dalszej pracy, czego efektem było wiele występów i kolejne nagrania. Zagraliśmy m.in. na SLOT ART Festival w Lubiążu. Występ na scenie w opuszczonym Klasztorze był chyba jednym z najlepszych w dotychczasowej karierze zespołu. Myślę, że obraliśmy dobry muzyczny kierunek.

Kiedy będzie was można znowu usłyszeć?

Gramy 23 października w sali koncertowej przy zajezdni tramwajowej na ulicy Legnickiej. Planujemy

też zagrać jakiś większy koncert w grudniu.

A plany na wakacje? Widzicie siebie na większych scenach?

Tak, oczywiście przystanek Woodstock, chociaż konkurencja jest duża, więc nie wiadomo czy się przebijemy.

Życzę wam tego z całego serca i gorąco kibicuję.

A my pozdrawiamy miliony naszych fanów na całym świecie! (śmiech)

 

fot. Elwira Iwanowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s